Plakát Jazykového festivaluJazykový festival v Jablonci nad Nisou

V období od 16. do 20.1. 2007  se konal v Jablonci nad Nisou Jazykový festival, týdenní mezinárodní akce určená široké jablonecké veřejnosti. Cílem Festivalu bylo podpořit výuku pěti světových jazyků, angličtiny, francouzštiny, italštiny, němčiny a španělštiny. Tato akce se konala v rámci stejnojmenného projektu a byla finančně podporovaná Evropskou Komisí, městem Jablonec nad Nisou, Eurocentrem, s.r.o. v Jablonci, Pivovarem Malý Rohozec a vzdělávacím centrem Educa. Festival se konl pod záštitou MŠ ČR, MK ČR, MMR ČR, British Council, Francouzské ambasády v ČR, Rakouského kulturního fóra v Praze, Španělského velvyslanectví, města Jablonec, kraje Liberec  a dalších institucí.

Projekty Jazykové festivaly se konají v rámci programu Sokrates, Lingua.

Festival v Jablonci je třetí v pořadí. První Festival se konal v Lorient ve Francii na jaře letošního roku a organizovala jej AGORA-ECOLE. Druhý Festival probíhal v Itálii v Panzini v Senigalii a připravila jej IPSSARCT. Další festivaly budou pořádat Escola Oficial de Idiomas v Santiagu do Compostela ve Španělsku, Volkshochschule Donaustadt veVídni v Rakousku a Lancaster & Morecambe College v Lancastru ve Velké Británii.

Cílem projektu Jazykové festivaly je podporovat příležitosti k výuce cílových jazyků, angličtiny, francouzštiny, italštiny, němčiny, španělštiny a češtiny, podporovat jazykovou výuku v regionu a profesní rozvoj jazykových lektorů a žáků participujících na projektu.

Výměna lektorů a žáků jazyka je součástí jazykových festivalů. Např. festivalu ve Španělsku se zúčastní učitelé španělštiny a studenti španělštiny z partnerských zemí. Z každé země 1 učitel a žák. Festival v Jablonci je v tomto směru trochu odlišný, protože čeština se u našich partnerů nevyučuje, jedinou výjimkou je partner ve Vídni, kde nabízejí kurz češtiny pro začátečníky. Protože zahraniční partneři se snažili najít alespoň nějaké pojítko s češtinou budou účastníky festivalu například Češka žijící ve Vídni, Slovenka vdaná ve Francii nebo učitelka polštiny z Anglie.

Hlavní součástí Festivalu byly bezplatné netradiční lekce angličtiny, francouzštiny, italštiny, němčiny a španělštiny vedené českými a zahraničními lektory, které zájemce seznamovaly s životem, tradicemi, zvyky, kuchyní, hudbou a svátky různých zemí a zároveň přiblížily i jazyk té dané země. Účastníci festivalu se dozvěděli o francouzském průmyslu krásy, o mentalitě lití v Itálii, nebo např. co znamená „A stitch in time saves nine“ a další anglická přísloví a pořekadla, zjistili jestli je španělština lehká. Seznámili se s  Paříží, Santiagem de Compostela a dalšími místy, také si zazpívali a zatancovali. Večer si  zájemci vybrali některé z doprovodních kulturních programů, např. francouzský film v původním znění s titulky Amélie z Montmartru.. Každá jazyková lekce končila slosováním o lístky na koncert Vladimíra Mišíka a další zajímavé ceny. Všichni účastníci Festivalu dále získali 5% slevu na jazykové kurzy Educy pro období únor až červen 2007.

 

[jazyky] [reference] [kontakt] [akce] [fotogalerie]

PORTÁLY

Google

Seznam

Centrum

Atlas

 

 

NOVINY

Lidovky

iDnes

Respekt

Reflex

Britské listy

Novinky

PRAKTICKÉ

Jízdní řády

Mapy

Super mapy

TV program

 

 

KURZY

Kresba

Jazyky

 

 

 

 

KLUBY

Klub Kain

Na Rampě

V Jelení

Balbínka

 

 

HUDBA

Bandzone

Freemusic

Muzikus

Radio Ipip

 

 

KAPELY

Mandragora

Ikaros

Timudej

5kg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAJÍMAVÉ

Chceme Čínskou Evropu?

 

 

 

!HoF!